czwartek, 2 kwietnia 2015

Stylowe dekoracje wnętrz... aranżacje na Wielkanoc

Zbliża się magiczny czas Wielkanocy. W naszych domach panują dekoracje w jasnych i żywych kolorach, dużo zieleni i dużo kwiatów :) Zajączki, jajka, gniazdka, motylki i wiele innych motywów przewija się wśród wielkanocnych dekoracji. By nasz dom wyglądał naprawdę wyjątkowo i stylowo, najlepiej gdy zdecydujemy się na jakąś dominującą barwę, połączenie dwóch barw bądź dominujące motywy. Podczas fotografowania ręcznie robionych dekoracji wielkanocnych powstało kilka zdjęć przedstawiających różne aranżacje świąteczne, które wam dziś pokażę :) U mnie zdecydowanie dominują w tym roku pastelowe kolory i naturalne elementy :)
 
 


Na początek trochę bardziej stonowana i spokojna aranżacja na zdjęciu powyżej. Składa się z białej latarenki Home&You z motywami motyli i kwiatów, drewnianego zajączka Pepco z wzorem delikatnych różyczek oraz z ptasiego gniazdka wykonanego ręcznie, o którym pisałam wcześniej. Wszystkie elementy nawiązują do natury, zielony kolor mchu łączy się idealnie z delikatną zielenią listków we wzorze na zajączku. Biała latarenka w kształcie ptasiej klatki również pasuje do bieli zajączka. Delikatne czerwone kwiaty na drewnianym zajączku ożywiają całą stylizację i nadają jej rześkiego wiosennego nastroju. Taką dekorację można ustawić na świątecznym stole, bądź na dodatkowym niewielkim stoliczku pod oknem, czy w rogu pokoju. Koniecznie w towarzystwie stonowanego białego obrusu :)


Powyżej mamy na zdjęciach bardziej pastelową aranżację - tym razem w różu :) Ten sam zajączek z Pepco oraz ręcznie robione naturalne ozdoby w towarzystwie różowej latarenki tworzą niepowtarzalny klimat. Latarenka pochodzi ze sklepu Home&You. Jest w kształcie ptasiej klatki, przez co jest bardzo delikatna i filigranowa, zdobią ją motyle - to wszystko sprawia, że dodaje ona wiosennej lekkości całej aranżacji. W połączeniu z gałązką sztucznych różowych kwiatów jabłoni bądź wiśni daje niepowtarzalny klimat i przywodzi na myśl poranek w kwitnącym ogrodzie :)
Tą samą latarenkę w kolorze różowym możemy wykorzystać także do innych aranżacji w pastelowych kolorach :) Na zdjęciu powyżej połączyłam róż i jasny fiolet wraz z dekoracją w naturalnym kolorze. Ptasie gniazdko z sianka z przepiórczymi jajkami jest zdobione fioletowym kwiatem i stąd pomysł, by zestawić je z innymi elementami w fioletowym kolorze. Częścią tej aranżacji stała się mała lawendowa latarenka z Pepco w delikatne białe kropeczki, przewiązana kokardką. Brązowa gałązka z niewielkimi fioletowymi kwiatkami idealnie komponuje się z pozostałymi elementami i sprawia, że dekoracja jest o wiele bardziej wiosenna. Różowa latarenka w tle daje efekt wielowymiarowej i przestrzennej kompozycji. Postanowiłam zestawić całość z gałązką bluszczu, gdyż jej kolor ciemnej zieleni doskonale tonuje całą aranżację.


 
 
Możemy zdecydować się też na odważniejsze połączenie kolorystyczne :) Na zdjęciu powyżej postanowiłam zestawić dwa pastelowe kolory - róż i błękit. Ręcznie wykonane ptasie gniazdko jest wypełnione błękitnymi jajeczkami, zdobi je także kilka niebieskich kwiatów. Całości towarzyszy serwetka w błękitnym kolorze w białe kropki, która tworzy jedność kolorystyczną z ptasim gniazdkiem. Częścią aranżacji stał się także niebieski kwiat hortensji, który dodał wyrazistości pozostałym dekoracjom.
 
 Jednak jeśli nie chcemy, by nasza aranżacja dekoracji była zbyt krzykliwa, ale wciąż pastelowa, wystarczy zestawić błękit z bielą. Zamiast różowej latarenki użyłam białej, która o wiele lepiej wpasowała się w klimat pozostałych dekoracji. Jako dodatkowy akcent wystarczą tutaj kolory z natury - ptasie gniazdka z brzozowych gałązek wypełnione odrobiną sianka i innymi naturalnymi elementami, jak jajka czy kwiaty.
 
 Pastelowym kolorom, takim jak błękit  nie zaszkodzi jednak odrobina ożywienia zupełnie innym kolorem - na przykład pomarańczowym. Niewielki pomarańczowy akcent, jakim są motylki na wieńcu świątecznym, w zupełności wystarcza, by dodać aranżacji życia. Motyw motylków nawiązuje także do detali białej latarenki, która także jest ozdobiona motylami. Zarówno wieniec, jak i duże ptasie gniazdko, udekorowane są tym samym sztucznym siankiem w naturalnym kolorze i błękitnymi jajkami, co sprawia, że stanową komplet :)
 
 


Bluszcz wykorzystany w aranżacji sprawia, że kompozycja wygląda bardziej tajemniczo i elegancko zarazem. Ponadto taka ozdoba z pewnością przetrwa całe święta, gdyż bluszcz jest bardzo trwałą rośliną i nie zwiędnie od razu nawet bez wody :) Jego ciemny kolor tonuje żywy odcień pomarańczowych motyli. Dodatkowa duża gałązka bluszczu tworzy idealną całość wraz z gniazdkiem ozdobionym tą samą rośliną :)
 
 


Gdy planujemy  świąteczny wystrój domu, możemy też postawić na aranżację z jednym konkretnym motywem. Na zdjęciu powyżej zestawiłam ze sobą dekoracje z jajkami :) Duże jajo wykonane techniką decoupage jest w naturalnym kolorze zbliżonym do prawdziwych kurzych jajek, dlatego świetnie się prezentuje w ich towarzystwie. Dlatego zestawiłam je z wazonikiem wykonanym z jajka w ptasim gniazdku oraz z gniazdem pełnym przepiórczych jajek :) Na pierwszym zdjęciu dodałam do kompozycji gałązki z jasnozielonymi listkami, które komponują się z mchem w gniazdku. Natomiast na drugim zdjęciu postawiłam na ciemną zieleń - obok jajka ułożyłam bujną gałązkę bluszczu, a wazonik z jajka udekorowałam niewielką gałązką bukszpanu w równie ciemnym kolorze. Zarówno jasnozielone jak i ciemnozielone rośliny pasują do wzoru na jajku zdobionym decoupage'm. Te kilka elementów dekoracji z motywem jajka wystarczy do aranżacji wielkanocnego stołu :)
 
A wy na jakie kolory stawiacie na Wielkanoc? :)